2010

2 yil olan tutukluluk süresi, 5 yil daha uzatilabilecek

Resmi Gazete'de yayimlanan KHK ile devletin güvenligine, anayasal düzene, milli savunmaya, devlet sirlarina karsi suçlar ve casusluk suçlari ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamina giren suçlarda uzun tutukluluk süresinde düzenlemeye gidildi. 5271 sayili Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) "tutuklulukta geçecek süre" baslikli 102. maddesinin ikinci fikrasina ek yapildi.

CMK'nin, "Agir ceza mahkemesinin görevine giren islerde, tutukluluk süresi en çok iki yildir. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatilabilir, uzatma süresi toplam üç yili geçemez." seklindeki fikradaki "... üç yili ..." ibaresinden sonra gelmek üzere, "TCK'nin Ikinci Kitap Dördüncü Kisim Dördüncü, Besinci, Altinci ve Yedinci Bölümünde tanimlanan suçlar ile 3713 sayili Terörle Mücadele Kanunu kapsamina giren suçlarda bes yili" ibaresi eklendi.

Buna göre, "devletin güvenligine karsi suçlar", "anayasal düzene ve bu düzenin isleyisine karsi suçlar", "milli savunmaya karsi suçlar" ve "devlet sirlarina karsi suçlar ve casusluk" suçlari ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamina giren suçlarda tutuklulugu uzatma süresi toplam 5 yili geçemeyecek.

Böylelikle, bu tip suçlarda azami tutukluluk süresi 7 yila çikabilecek.

Zorunlu müdafi olmadan karar açiklanabilecek

Ayni KHK'nin 148. maddesi ile CMK'nin "delillerin tartisilmasi" baslikli 216. maddesinin üçüncü fikrasina da "Bu asamada zorunlu müdafinin hazir bulunmamasi hükmün açiklanmasina engel teskil etmez." cümlesi eklendi. Degisiklige göre, yargilamalarda, hükümden önce son söz, hazir bulunan saniga verilecek. Bu asamada zorunlu müdafinin hazir bulunmamasi, hükmün açiklanmasina engel teskil etmeyecek.


Içerik Yorumlari

 1. avatar
  Cevapla
  Türkiye Avukatlar Dizini

  2 yil olan tutukluluk süresi, 5 yil daha uzatilabilecek baslikli bu habere yorum eklemek istiyorsaniz lütfen faceboook hesabinizla facebook'a giris yaparak asagidaki yorum alanina yorumunuzu ekleyin. Yazdiginiz yorum, herhangi bir onaya tabi olmaksizin sayfada yayinlanacaktir...

 2. Içerige Yorum Ekleyin

 3. Dikkat! Suç teskil edecek, yasadisi, tehditkar, rahatsiz edici, hakaret ve küfür içeren, asagilayici, küçük düsürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykiri, kisilik haklarina zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden dogan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içerigi gönderen Kisi/Kisilere aittir.

  Ayni kategorideki diger haberler


 4. Hükümlülere yönelik yeni düzenleme

  Disiplin cezasi infaz edilen, bazi suçlardan hükümlüler, iyi halli olmak kaydiyla cezanin kaldirilmasi için gereken süre beklenmeden açik cezaevine ayrilabilecek, Denetimli Serbestlik hükümlerinde...

  Devamini Oku  1, 2 ve 3. Sinif Noterlikler Yeniden Siniflandirildi

  18 Ocak 1972 tarih ve 1512 sayili Noterlik Kanunu'nun 4 üncü maddesinin 3 üncü fikrasi uyarinca yapilan inceleme sonunda birinci, ikinci ve üçüncü sinif noterlikler yeniden siniflandirilmistir.Bu nedenle;1 - Bir...

  Devamini Oku

 5.   Bunlar da ilginizi çekebilir